WordPress: jak oczyścić bazę ze śmieci i ją zoptymalizować?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak ograniczyć liczbę rewizji i autozapis w WordPressie. Taka zmiana ma wpływ na kolejne zapisane teksty, ale jak przeczyścić bazę z tego co się zapisało do tej pory (tym bardziej, że u niektórych potrafią to być całkiem spore ilości niepotrzebnie trzymanych danych)?

Problem śmieci w bazie danych możemy rozwiązać przy pomocy wtyczek. Jest ich przynajmniej kilka ale niestety większość jest już od dawna nieaktualizowana, błędy nie są poprawiane na bieżąco. My wykorzystamy aktualizowaną na bieżąco i kompatybilną z najnowszymi wersjami WordPressa: Optimize Database after Deleting Revisions.

Ta wtyczka nie tylko kasuje stare wersje wpisów ale też m.in.:

  • kasuje wpisy, strony i komentarze umieszczone w koszu
  • kasuje komentarze oznaczone jako spam
  • kasuje nieużywane tagi
  • optymalizuje tabele w bazie danych
  • optymalizacja może być ustawiona aby wykonywała się cyklicznie

Konfiguracja wtyczki

Po zainstalowaniu wtyczki włączamy ją i przechodzimy do menu „Ustawienia > Optimize database” i konfigurujemy wg. własnych upodobań. Jedną z fajniejszych opcji jest ustawienie kasowania rewizji starszych niż X dni – co jest dosyć pomocne bo na czas jak edytujemy teksty możemy trzymać ich więcej, a po kilku dniach zostaną obcięte do ustawionego minimum.

Wordpress Optimize Database

Po ustawieniu interesujących nas opcji przechodzimy do „Narzędzia > Optimize database” i klikamy w START by po chwili doznać szoku ile to śmieci mieliśmy w bazie i jak dużo miejsca zaoszczędziliśmy 😉

UWAGA: Zawsze ale to ZAWSZE miej backup swojej strony (w tym bazy danych oczywiście). Nigdy nie wiadomo czy gdzieś nie czai się jakiś nowy błąd przez którego możemy stracić jakieś ważne dla nas dane.