Jak wyłączyć edytor Gutenberg w WordPress?

Edytor Gutenberg nie jest już nowością. Większość zarządzających stronami opartymi na WordPressie już miała z nim przyjemność się zapoznać. Dla niektórych była to wątpliwa przyjemność, bo nie zawsze edytor ten spełnia pokładane w nim nadzieje. Jeśli trochę w nim popracujemy, okazuje się, że praca w nim może być przyjemnością. Zwłaszcza, jeśli ograniczamy się do pisania tekstów i wklejania zdjęć. Wtedy sprawdza się w 100%. Są jednak przypadki, że konieczne okazuje się jego wyłączenie.

Dodanie kodu JavaScript we wpisie może być wyzwaniem

Gutenberg ma dziwną manierę i można zauważyć, że w niektórych sytuacjach sam z siebie dodaje <br /> w treści wpisu. O ile w przypadku zwykłego wpisu z tekstem, nie jest to wielki problem, to w momencie, kiedy chcemy dodać do wpisu np. kod JavaScript, pojawiają się schody.

Ktoś może zapytać: – No dobrze, ale czy zwykły użytkownik WordPressa kiedykolwiek dodaje jakieś kody do wpisów? – Co dziwne, odpowiedź jest twierdząca. Zwłaszcza jeśli współpracuje on z reklamodawcami, którzy oczekują umieszczenia we wpisie kodu JavaScript, który ma za zadanie np. pomiar liczby użytkowników, którzy przeczytali dany artykuł.

Użytkownik wkleja odpowiedni kod w treści wpisu i okazuje się, że kod nie działa, bo Gutenberg dodał do niego kilka <br /> i sprawił, że kod nie jest poprawny. Na naszym podwórku sytuacja ta dotyka np. wydawców posiadających strony na WordPresie i współpracujących z np. Whitepress. Więc, aby usunąć te niedogodności najprościej i najszybciej powinniśmy wyłączyć edytor Gutenberg.

Jak wyłączyć edytor Gutenberg w WordPress – wtyczka

Sposobów na wyłączenie edytora jest kilka. Każdy może wybrać taki, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Najłatwiejszym ze sposobów jest instalacja odpowiedniej wtyczki, która wyłączy edytor automatycznie. W tym przypadku mowa o darmowej wtyczce o nazwie Disable Gutenberg. Jej instalacja i obsługa jest bardzo prosta, a efekty widoczne są natychmiast.

Po instalacji i uruchomieniu przechodzimy do Ustawienia -> Disable Gutenberg i zaznaczamy opcję Disable Gutenberg everywhere, klikamy Zapisz zmiany i od tej chwili Gutenberg nie jest już naszym zmartwieniem.

Oczywiście dostępne są też zaawansowane opcje, ale jeśli nie czujemy się na siłach, nie musimy niczego w nich zmieniać. Zaawansowane opcje pozwalają min. na wyłączenie (lub włączenie) Gutenberga dla:

  • poszczególnych typów wpisów,
  • indywidualnych, ściśle określonych wpisów,
  • wybranych użytkowników.

Jak wyłączyć edytor Gutenberg w WordPress – edycja pliku functions.php

Odrobinę trudniejszym sposobem na wyłączenie edytora Gutenberg, jest edycja pliku functions.php. Wchodzimy w folder z naszym motywem, znajdujemy plik functions.php i wpisujemy w nim taką oto formułkę:

UWAGA! Należy pamiętać, że po każdorazowej aktualizacji motywu, należy ponownie wpisać ten kod!
Co ciekawe, zastosowanie tego kodu nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Czasem po jego wpisaniu może się okazać, że np. nie można edytować wpisów. Zazwyczaj zależy to tego, jakiego szablonu/motywu używamy na stronie.

Te dwie metody w zupełności wystarczą, aby wyłączyć edytor Gutenberg. Czasem jest to niezbędne, czasem jest to podyktowane naszym przyzwyczajeniem do starego edytora.