różnice pomiędzy POP3 a IMAP

Jaka jest różnica pomiędzy POP3 a IMAP

Poczta internetowa ma się dobrze i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie przestała być używana. Maile są i jeszcze długo będą podstawowym sposobem komunikacji. Natomiast technologia związana z mailami się nie zmienia, zmienia się tylko sposób korzystania z nich. Coraz więcej osób chce mieć dostęp do swojej poczty z różnych urządzeń. I chce mieć na wszystkich urządzeniach tą samą zawartość. Aby to osiągnąć wystarczy poznać różnice pomiędzy POP3 a IMAP, oraz odpowiednio skonfigurować program do odbierania maili.

Różnica pomiędzy POP3 a IMAP

Zasadniczo powinniśmy pamiętać o dwóch najważniejszych różnicach pomiędzy POP3 a IMAP. Pierwsza jest taka, że w przypadku POP3 przed przeczytaniem maila musimy ściągnąć go w całości na nasze urządzenie (komputer, smartfon itd.). Druga różnica polega na tym, że w przypadku korzystania z POP3 na różnych urządzeniach wiemy które wiadomości zostały przeczytane na innym urządzeniu.

Jak działa protokół POP3

Ogromną zaletą protokołu POP3 (Post Office Protocol 3) jest możliwość pracy bez aktywnego dostępu do internetu. Po podłączeniu do serwera cała nieprzeczytana korespondencja jest pobierana z serwera na komputer lokalny. Odebrane listy są zostają oznaczone jako odczytane. W zależności od ustawień programu do obsługi poczty mogą być pozostawione na serwerze lub z niego usunięte. Przy czym kasowanie wiadomości z serwera jest najczęściej domyślnym ustawieniem programów pocztowych. Czytanie listów odbywa się lokalnie i nie jest niezbędne utrzymywania połączenia z serwerem pocztowym. W przypadku POP3 na serwerze nie można korzystać z innych folderów pocztowych. W przypadku pozostawienia domyślnych ustawień programów pocztowych, poczta po pobraniu na komputer jest usuwana z serwera i nie będzie widoczna na innych urządzeniach. W celu usunięcia wiadomości pocztowej z dużym załącznikiem należy ją najpierw pobrać na komputer lub zalogować się do poczty przez pocztowy interfejs WWW.

Jak działa protokół IMAP

W przypadku protokołu IMAP (Internet Message Access Protocol) cała poczta znajduje się na serwerze, a urządzenie łączące się ze skrzynką pocztową pobiera jedynie same nagłówki wiadomości. Pobieranie reszty wiadomości następuje dopiero w chwili jej otwarcia. Dzięki temu na wszystkich urządzeniach do obsługi poczty, widzimy te same wiadomości. Kiedy korzystamy z protokołu IMAP to mamy także zachowany podział na foldery a lista folderów i wiadomości jest na bieżąco odświeżana. Mamy także dostęp do wiadomości wysłanych i kopii roboczych, widzimy która wiadomość została przeczytana, a która nie była jeszcze otwierana. I to niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy do obsługi poczty internetowej. Natomiast aby usunąć dużą wiadomość nie musimy jej pobierać w całości z serwera nasze na urządzenie. Wystarczy usunąć nagłówek wiadomości, by cała wiadomość została usunięta z serwera.

Wadą korzystania z tego protokołu może być konieczność utrzymywania połączenia internetowego. Bez aktywnego połączenia internetowego nie możemy korzystać z poczty.

Który protokół pocztowy wybrać?

Jako, że większość ludzi korzysta ze smartfonów i podpięta jest cały czas do internetu, to najlepszym rozwiązaniem jest użycie protokołu IMAP. Dzięki temu na wszystkich urządzeniach mamy dostęp do tych samych maili, czyli bez problemu zapanujemy nad ciągłością korespondencji. Warto znać wady i zalety obu protokołów, aby wykorzystać je najlepiej w zależności od sytuacji.