Wtyczki do obsługi paska powiadomień w WordPress

Wszyscy webmasterzy doskonale zdają sobie sprawę z tego jak bardzo ciężko przyciągnąć jest uwagę odwiedzających. Powinni też wiedzieć, że nie opłaca się nachalna reklama, gdyż może ona zrazić użytkownika. Aby zainteresować czymś użytkownika warto skorzystać z gotowych, przetestowanych i mało inwazyjnych rozwiązań. W przypadku WordPressa wszystkie te zalecenia spełnia pasek powiadomień.

Czym jest pasek powiadomień?

Pasek powiadomień najczęściej jest to wyrazisty element, odcinający się od strony i nie będący stałym jej elementem. W zależności od wybranej wtyczki pasek powiadomień może znajdować się w określonym miejscu strony, czasem jest też ruchomy. Jego głównym zadaniem jest zainteresowanie czymś odwiedzającego, przekazanie ważnych informacji, lub po prostu nakłonienie do jakieś czynności. Pełni rolę promocyjno-informacyjną.

Do czego można wykorzystać pasek powiadomień?

Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pasek powiadomień może być wykorzystany na wiele różnych sposobów. Najczęściej stosowany jest do:

  • Budowania listy emaliowej – zachęcają odwiedzających do zapisania się do niej.
  • Zwiększania listy obserwujących na serwisach społecznościowych.
  • Informują o nowych promocjach i ofertach.
  • Promują nowe artykuły lub wpisy, które pojawiły się na stronie.

Wybrane wtyczki do obsługi paska powiadomień

Jak wszystko w WordPressie, także i paski powiadomień, są dostępne w formie wielu wtyczek i co za tym idzie, są bardzo proste w instalacji. Wystarczy wybrać tylko odpowiednią wtyczkę, zainstalować ją, skonfigurować i używać. Poniżej przedstawimy klika wybranych wtyczek, które to umożliwiają.

WPFront Notification Bar

Wtyczka WPFront Notification Bar
Wtyczka WPFront Notification Bar
WPFront Notification Bar jest darmową wtyczką. Ma ona bardzo dużo opcji pozwalających na dostosowanie jej do naszych potrzeb. Jej konfiguracja pozwala m.in. na dostosowanie koloru i rozmiaru paska powiadomień, wybranie miejsca w którym pojawi się pasek (góra lub dół strony) itd. Można też wykorzystać ją do wyświetlania własnych informacji razem z przyciskiem nakłaniającym np. do wykonania jakiejś akcji. Oczywiście przycisk jest opcjonalny i jeżeli nie chcemy, nie musimy z niego korzystać. Jako ciekawostkę warto dodać, że pod przycisk można podpiąć adres URL lub kod JavaScript.

WPFront Notification Bar

QuickieBar

Wtyczka QuickieBar
Wtyczka QuickieBar
Kolejną w pełni darmową wtyczką jest QuickieBar. Wtyczka ta umożliwia określenie na których stronach ma się pojawiać pasek powiadomień i czy ma to być u góry, czy na dole strony. Możemy zdecydować czy pasek ma być wyśrodkowany, czy może zbliżony do prawej lub lewej krawędzi. Możemy także wyłączyć przycisk zamknięcia paska. Konfiguracja wtyczki jest bardzo intuicyjna. Dodatkowo wtyczka obsługuje 500 ikon z FontAwesome, których można użyć w pasku powiadomień. Podczas projektowania paska, przy użyciu tej wtyczki, wprowadzone zmiany widzimy w czasie rzeczywistym. Sprawia to, że konfiguracja wtyczki jest bardzo wygodna.

QuickieBar

WordPress Notification Bar

Wtyczka WP Notification Bars
Wtyczka WP Notification Bars
WordPress Notification Bar jest co prawda darmową wtyczką, ma jednak swoją wersję płatną. Przez to, co prawda wersja darmowa jest funkcjonalna, ale niestety nie zawiera wszystkich opcji, dostępnych w wersji PRO. Jeśli jednak szukacie czegoś prostego do obsługi paska powiadomień, warto zainteresować się tą wtyczką. Wersja darmowa tej wtyczki umożliwia wyświetlanie własnych informacji, umieszczenie przycisku akcji, przyklejenie (sticky) paska powiadomień, wybranie koloru pasującego do witryny. To w większości przypadków wystarcza.

WordPress Notification Bar

Notification Bar for WordPress

Wtyczka Notification Bar for WordPress
Wtyczka Notification Bar for WordPress
Wtyczka na którą warto zwrócić uwagę. Korzystając z niej możemy bowiem umieścić pasek powiadomień nie tylko u góry czy na dole strony. Możemy go także umieścić z prawej lub lewej strony. To otwiera nowe możliwości jej wykorzystania. Można użyć jej np. do wygodnej promocji stron społecznościowych wyświetlając przyciski po bokach strony. W ustawieniach wtyczki można zmieniać kolor paska, rodzaj czcionki, dodawać elementy animacji (np. takie jak przewijanie od lewej do prawej). Wtyczka jest darmowa i co ciekawe, w momencie przygotowywania tego zestawienia była najbardziej aktualną wtyczką z opisanych tutaj. Wtyczka ma też swoją wersję premium. Jednak do większości zastosowań wersja darmowa w zupełności wystarcza.

Notification Bar for WordPress
Demo wtyczki